Az eltemetett bűnügyek tömegsírja – Körülbelül egymillió magyar áldozat
Cikkünk szerzője krimiíró. Egy ügyről nem beszélhetett harminc éven át: arról a bűntényről, amiben ő volt az áldozat.
Cikkünk szerzője krimiíró. Egy ügyről nem beszélhetett harminc éven át: arról a bűntényről, amiben ő volt az áldozat.
Egy iszonyatos bűncselekmény sokkolta a közvéleményt 21 évvel ezelőtt. Egy anya meghalt, a fiú „nem mutatott megbánást”.
Az UNICEF becslései szerint globálisan jelenleg több mint 100 millió gyereket foglalkoztatnak a textilipar, valamint a cipőgyártás ellátási láncában, azaz közvetlenül vagy közvetve részt vesznek azon termékek előállításában, amelyeket esetleg mi magunk is nap mint nap viselünk.
A minták, amelyeket otthonról hozunk, egy életre meghatároznak; elszakadni tőlük pedig sokszor még nehezebb, mint együtt élni velük. Ez ugyanis nemcsak mély önismeretet követel, hanem azt is, hogy bátran ki merjük fejezni a szükségleteinket. Az erősen körberajzolt férfi-női szerepek és a nemi egyenlőtlenségek a patriarchális társadalomból fakadnak, de nem csak a nőket érinthetik rosszul.
Doffek Gábornak elege lett abból, hogy a társadalom sokszor milyen megalázóan egyenlőtlenül bánik a nőkkel, miközben elvárja, hogy „méltó” társak, anyák, családösszetartó erők legyenek. „A világ nem az erős hímek irányába tart.”
Megérteni a felfoghatatlant: hogyan okozhat valakinek élvezetet egy állat szenvedése? Miként lehet, hogy valaki nem fogja fel, miatta él mindennapos kínban egy elhanyagolt állat? Figyelem: felkavaró, de fontos gondolatok az Állatorvostudományi Egyetem szakmai napjáról.
Laikusként nehéz követni, mi zajlik ma pontosan az egészségügyben átalakítás címen, ugyanakkor mindannyiunkat megrémít a hír, hogy éppen most, a járvány harmadik hullámának közepén felmondott az egészségügyi dolgozók öt százaléka. Orvos vendégszerzőnket arra kértük, magyarázza el, mi történik pontosan, miért álltak fel a kollégái, és mekkora a veszteség.
Riportunk egyik szereplője egy tizenhárom négyzetméteres, egykor zöldségesboltként működő épületet alakíttatott át lakóépületté. De lakott korábban is kis alapterületű épületben, először egyedülálló anyaként huszonhét, később kilenc négyzetméteren. Ekkor született meg benne a gondolat, hogy a miniházak (nem kalyibákról, hanem jól felszerelt, modern otthonokról van szó!) mások számára is megoldást jelenthetnének.